Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o oczy, gdy cały dzień spędzasz przed monitorem?

2020-03-09
Jak dbać o oczy, gdy cały dzień spędzasz przed monitorem?

Wiele osób zastanawia się, czy komputer psuje wzrok. Na pewno nie pozostaje on bez wpływu na nasze oczy. Jednak, jeżeli dbamy o higienę pracy i nie jesteśmy obarczeni genetycznymi uwarunkowaniami, powinniśmy zachować go w niezłej kondycji przez długie lata.

Komputer a wzrok

Jeżeli cały dzień spędzasz przed komputerem, Twoje stanowisko pracy powinno być zaprojektowanie w sposób zgodny z zasadami BHP. Ma to duże znaczenie nie tylko dla kręgosłupa – o czym wiele się mówi, ale także dla oczu – o czym mówi się bardzo mało. Ekran monitora powinien być oddalony od oczu o około 50 - 70 cm w linii prostej. Górna jego krawędź ma znajdować się bezpośrednio na linii wzroku. Monitor winien być odchylony do tyłu pod kątem 10 - 20 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu będziemy mieć cały ekran w zasięgu wzroku.

Wpływ komputera na wzrok

Praca przy komputerze męczy oczy, które zmuszone są cały czas patrzeć na rozświetlony ekran. Ważne jest zatem, by co jakiś czas (optymalnie co godzinę) dawać im możliwość odpoczęcia od pulsującego monitora. Skierujmy wzrok na przyrodę, budynki, ludzi na ulicy. Najlepiej wyjść na zewnątrz, na balkon lub taras, lub chociaż wyjrzeć przez okno. Oczy męczą się także, kiedy obraz na monitorze jest zbyt jasny, zbyt ciemny czy niewyraźny. Dostosuj jasność i kontrast do oświetlenia i Twoich potrzeb. Jeżeli widzisz to, co jest na ekranie, ale czujesz, że mrużysz oczy lub pochylasz głowę, oznacza to, że parametry są źle ustawione.

Praca biurowa w otoczeniu sprzętów emitujących pole magnetyczne i klimatyzacji tworzy specyficzny mikroklimat, który nie jest naturalny dla człowieka. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem od komputera, polegające na przesuszeniu spojówek, zaćmionym widzeniu lub łzawieniu. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenie, by dostarczyć świeżego powietrza i tlenu. Powinniśmy zastosować także nawilżające krople do oczu, by przynieść im natychmiastową ulgę. 

Suche oczy podczas pracy przy komputerze

Długotrwała praca przy komputerze, dodatkowo w środowisku nieprawidłowo zaaranżowanym, może doprowadzić do powstania zespołu suchego oka. To zaburzenie objawiające się uczuciem wysuszenia gałek ocznych, obecności jakby drobinek piasku pod powiekami, które powodują ból i pogorszenie widzenia. Pierwszym ratunkiem będą nawilżające krople do oczu. Drugim – i koniecznym – wizyta u okulisty. Niestety, nieleczone, może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Nawilżanie oczu i ich trening

To, co każdy z nas może zrobić dla swoich oczu, to ich systematyczne zakrapianie. Nawilżające krople do oczu powinniśmy trzymać w szufladzie biurka, by były zawsze pod ręką. Kosztują kilka złotych, a zapewniają nie tylko komfort, ale także dbają o widzenie w dłuższej perspektywie. Podobnie trening oczu, który możemy wykonać samodzielnie, nawet w przerwie na kawę. Patrzenie na zmianę – raz bliżej, raz dalej – pozwala ćwiczyć różne skupienie wzroku, czyli takie, które towarzyszy nam w życiu codziennym, bez komputera.

Kluczowe podczas pracy przy komputerze jest zachowanie prawidłowej odległości oczu względem ekranu oraz robienie przerw. Aktualnie, blisko połowa Polaków nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Im wada jest mniejsza, tym łatwiej ją skorygować. Nie przyczyniajmy się świadomie do jej pogłębiania. Nawilżajmy i ćwiczmy oczy, a tym bardziej unikajmy komputera w czasie wolnym.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixelpixelpixel