Jak leczyć zespół suchego oka?
Praca biurowa, częste użytkowanie smartfona, rozrywka ograniczona do patrzenia w ekran telewizora, ale także zanieczyszczenia powietrza i klimatyzacja są głównymi przyczynami coraz częstszego diagnozowania zespołu suchego oka. Osoby dotknięte tym schorzeniem są zmuszone do działań zmniejszających uciążliwe objawy, jednak całkowite jego wyleczenie jest niemożliwe. Jak poradzić sobie z suchym lub nadmiernie łzawiącym okiem?
Zespół suchego oka – objawy
Zespół lub inaczej syndrom suchego oka występuje na skutek zbyt małej produkcji filmu łzowego, lub filmu o złym składzie – niezawierającego wszystkich niezbędnych substancji, które chronią rogówkę przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi.
Najczęstszymi objawami zespołu suchego oka wymienianymi przez pacjentów są:
- uczucie ciała obcego w oku,
- uczucie piasku pod powiekami,
- pieczenie oka,
- suchość oka,
- przekrwienie oczu,
- nadmierna produkcja łez.
Objawy może nasilić długa praca przed ekranem komputera, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu czy silny wiatr. ZSO może być spowodowany także przyjmowaniem niektórych leków. W tym jednak przypadku odstawienie leku spowoduje ustąpienie objawów ZSO.
Zespół suchego oka – leczenie
Zespół suchego oka jest schorzeniem nieuleczalnym. Objawy nie muszą jednak obniżać jakości życia. Warto unikać sytuacji, które nasilają objawy np. przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych czy palenia tytoniu – dym z papierosów wzmaga objawy ZSO.
Jeśli pracujesz przy komputerze, postaraj się obniżyć jego ekran. Dzięki temu patrząc na niego, masz przymkniętą powiekę i zmniejszasz obszar, z którego paruje film łzowy. Na zewnątrz od silnego wiatru mogą uchronić Cię okulary korekcyjne o szerokich szkłach. W ten sposób lepiej osłaniasz powierzchnię oka.
Objawy zespołu suchego oka może nasilić także noszenie soczewek kontaktowych. Jeśli w Twoim przypadku również tak jest – postaraj się skrócić czas noszenia soczewek w ciągu dnia lub całkowicie z nich zrezygnować.
Niezależnie od nasilenia objawów warto odpowiednio zadbać o swoje oczy, gdy lekarz zdiagnozuje zespół suchego oka. Powikłania nieleczonego schorzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń rogówki, które prowadzą do pogorszenia widzenia. Jedynym sposobem na leczenie zespołu suchego oka, oprócz utrzymania odpowiedniej higieny oczu, jest stosowanie nawilżających kropli. Osoby z diagnozą ZSO muszą je stosować cały czas z mniejszą lub większą częstotliwością w zależności od występowania dyskomfortu.
Jakie stosować krople na suche oko?
Upośledzone wydzielanie filmu łzowego wymaga stosowania nawilżających kropli do oczu tzw. sztucznych łez. W przypadku ZSO konserwanty znajdujące się w niektórych produktach mogą nasilić lub nawet wywołać objawy choroby. Z tego względu pacjentom zaleca się stosowanie kropel do oczu bez konserwantów. Osoby noszące szkła kontaktowe również powinny wybierać produkty pozbawione drażniących konserwantów.
Krople bez konserwantów wydłużających ich przydatność do stosowania mają krótki termin ważności. Z tego względu osoby stosujące je rzadko, jedynie w przypadku wystąpienia warunków nasilających symptomy chorobowe, powinny wybierać krople w mniejszych opakowaniach.
Zespół suchego oka jest schorzeniem nieuleczalnym. Jego objawy można jednak zmniejszyć, tak, aby nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Zarówno przy suchym oku, jak i przy występowaniu nadmiernego łzawienia należy regularnie nawilżać oczy za pomocą sztucznych łez. Wybieraj jednak krople nawilżające bez konserwantów, które mogłyby dodatkowo podrażniać rogówkę.