O czym pamiętać, czyszcząc okulary?
Odcisk palca, kurz czy nieduża plamka – każda z tych rzeczy powoduje, że odruchowo sięgamy po to, co mamy pod ręką i przecieramy szkła. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie okularów w nieodpowiedni sposób może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie. Jakich zasad należy przestrzegać, by posiadany egzemplarz posłużył nam jak najdłużej?
Jak czyścić okulary, by ich nie zniszczyć?
Przede wszystkim należy pozbyć się szkodliwego odruchu, polegającego na przecieraniu szkła skrawkiem odzieży, np. rękawem. Tkanina, z której są wykonane ubrania, nie ma ku temu odpowiedniej struktury. Co więcej, ewentualne drobne zabrudzenia, które wniknęły np. w sweter bądź szalik, mogą zadziałać na szkło niczym papier ścierny. Najlepszym wyborem będą ściereczki do okularów, wykonane z delikatnego materiału. Swoje „drugie oczy” powinno się ściągać obiema dłońmi, by nie uszkodzić oprawek. Niejednokrotnie zdarza się, że zdenerwowany uporczywą plamą użytkownik „zrywa” raptownie okulary i... uszkadza zausznik. Jeżeli natomiast widzimy na szkle zabrudzenie, które nie chce tak łatwo się poddać, użyjmy odrobiny wody lub sięgnijmy po specjalny płyn do czyszczenia okularów. W żadnym wypadku nie należy zwiększać siły tarcia na sucho, gdyż razem z pozbyciem się plamy uszkodzimy powierzchnię soczewki. Odradza się również używanie chusteczek higienicznych bądź ręczników papierowych.
Ściereczki do okularów – na co zwrócić uwagę?
Wybierając chusteczki do okularów, należy upewnić się, że zostały one wykonane z mikrofibry. Tworzywo to skutecznie wchłania drobinki kurzu oraz niewielkie zabrudzenia. Jednocześnie – dzięki swojej delikatnej strukturze – nie stwarza ryzyka uszkodzenia powierzchni. Dobrym wyborem będą nawilżane ściereczki do okularów. Znajdujące się w ich składzie substancje doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Zapasowy egzemplarz należy mieć zawsze przy sobie, najlepiej w etui na okulary. Dzięki temu zachowasz ostrość widzenia w każdej, nawet najbardziej nieprzewidzianej sytuacji.