Czy można spać w soczewkach kontaktowych?
Wszystkie osoby noszące dzienne soczewki kontaktowe przestrzegają jednej z najważniejszych zasad dotyczących ich użytkowania – nie należy spać w soczewkach. Każdemu jednak zdarza się w nich zasnąć, szczególnie podczas długiej podróży. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego nie należy spać w soczewkach dziennych i czym właściwie to grozi. Podpowiemy również, jak poradzić sobie po krótkiej drzemce w soczewkach. Zapraszamy do lektury.
Skutki spania w soczewkach kontaktowych
Rogówka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tlenu. Dzienne soczewki zazwyczaj przepuszczają taką ilość tlenu, która pozwala utrzymać ją w doskonałej kondycji. Sytuacja jednak zmienia się podczas snu, gdy przysłonięta jest dodatkowo powieką. Wówczas ilość tlenu przepuszczanego do rogówki diametralnie spada. Czym to grozi?
Po drzemce w dziennych soczewkach kontaktowych Twoje oczy mogą być mocno zaczerwienione i opuchnięte. Możesz również odczuć, że są mocno wysuszone. Niestety na tym nie kończą się skutki spania w soczewkach. Może to doprowadzić także do groźnych infekcji oka w tym owrzodzenia rogówki, które jest niezwykle bolesnym schorzeniem, na szczęście uleczalnym.
Co zrobić po drzemce w soczewkach?
Po drzemce w soczewkach należy odczekać chwilę przed pierwszą próbą ich zdjęcia z oka. Może być to w tej sytuacji nieco trudniejsze. Kiedy przy ich zdejmowaniu dalej czujesz opór, warto użyć nawilżających kropli do oczu. Dzięki nim zdjęcie szkieł powinno pójść sprawniej. Warto również wstrzymać się przez jakiś czas z ponownym założeniem soczewek kontaktowych, aby oko mogło się zregenerować. Krople do oczu pomogą w złagodzeniu podrażnienia i zmniejszą ich zaczerwienienie. Jednak jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy zarówno od strony samej rogówki, jak i powieki, należy skonsultować się z okulistą.
Soczewki kontaktowe, w których można spokojnie zasnąć
Sen w soczewkach kontaktowych dziennych nie jest polecany i należy go unikać. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli Ci w nich spać spokojnie. W naszym sklepie dostępne są soczewki do noszenia w trybie przedłużonym bądź ciągłym. Różnią się jedynie tym, że soczewki do noszenia w trybie przedłużonym należy zanurzyć na noc w płynie do soczewek kontaktowych po 6 dobach ciągłego noszenia. Soczewki noszone w trybie ciągłym należy zdjąć po upływie 30 dni. Ważne jest, aby pamiętać o dacie przydatności soczewek i jej nie przekraczać. Soczewki Air Optix Night & Day Aqua są doskonałym przykładem soczewek do noszenia w trybie ciągłym.
Przed zdecydowaniem się na tego typu produkt należy swój wybór skonsultować z lekarzem. Istnieje wiele przeciwwskazań do noszenia soczewek w trybie przedłużonym lub ciągłym i należy je najpierw wykluczyć. W niektórych schorzeniach zaś jest to jedyne rozwiązanie np. u pacjentów z afakią. W przypadku osób z bardzo dużą wadą wzroku są z kolei bardzo wygodne, ponieważ nie muszą w nocy po ciemku szukać okularów, aby udać się np. do łazienki.
Soczewki do noszenia w trybie ciągłym lub przedłużonym różnią się ilością przepuszczanego tlenu. Jak można się domyślić, w ich przypadku wartość ta jest o wiele większa.
Spanie w soczewkach dziennych znacznie zmniejsza komfort ich użytkowania i może prowadzić do groźnych infekcji. Jeśli jednak często zdarza Ci się uciąć sobie drzemkę w szkłach korekcyjnych, zapytaj swojego okulistę o możliwość noszenia soczewek w trybie ciągłym lub przedłużonym. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji w postaci zaczerwienionych i suchych oczu.