Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co oznaczają skróty na opakowaniu soczewek?

2019-12-19
Co oznaczają skróty na opakowaniu soczewek?

Kupno soczewek – szczególnie po raz pierwszy – może przysporzyć nie lada trudności. Każde opakowanie jest opatrzone wieloma skrótami, które mają pomóc w zakupie, choć często powodują tylko jeszcze więcej problemów. Stąd warto wiedzieć, co oznaczają dane oznaczenia.

Parametry soczewek – co znajdziemy na opakowaniu?

Na opakowaniu soczewek kontaktowych znajdziemy skróty:

  • PWR – moc soczewki,
  • DIA – średnica soczewki,
  • BC – krzywizna bazowa, zwana krzywizną soczewki.

To najbardziej podstawowe oznaczenia, które mówią o tym, czy soczewka kontaktowa jest odpowiednia nie tylko do naszej wady wzroku, ale także kształtu oka. Moc soczewki podawana jest w dioptriach i mówi o naszej wadzie. Pamiętajmy, że czasem dla tej samej wady, moc soczewki i okularów może się różnić. Warto więc przetestować dany produkt przed zakupem większej ich ilości. Krzywizna i średnica soczewki pozwala ustalić, czy dany model całkowicie pokryje rogówkę i będzie odpowiednio do niej przylegał. Odpowiednie dobranie parametrów świadczy także o komforcie użytkowania. Prawidłowo dobrana soczewka powinna być niewyczuwalna.

Skróty na opakowaniach soczewek specjalnych

Soczewki kontaktowe mają także parametry związane z astygmatyzmem. Są to:

  • CYL – cylinder, który oznacza moc astygmatyzmu,
  • AXIS – oś astygmatyzmu.

Cylinder zawsze ma wartość ujemną podawaną w dioptriach. Oś powinna być z kolei dobierana w zależności od kształtu rogówki. Powyższe dwa skróty znajdziemy jedynie na opakowaniach soczewek torycznych. Soczewki kontaktowe multifokalne mają także dodatkowy skrót ADD, który oznacza współczynnik addycji do widzenia w bliży. Spotykamy się z prezentacją tego współczynnika w dioptriach lub słownego opisu mocy.

Co jeszcze mówią producenci?

Producenci stosują jeszcze dwa skróty, które spotkamy na każdym opakowaniu:

  • EXP – data ważności,
  • LOT – numer partii.

Data ważności jest bardzo ważnym parametrem, który musimy sprawdzać przed założeniem soczewek. Przeterminowane produkty mogą być niebezpieczne dla wzroku. Często powodują podrażnienie lub stany zapalne. Numer partii może być z kolei przydatny, jeśli będziemy chcieli reklamować produkt lub dowiedzieć się o nim szczegółów – na przykład przy soczewkach kolorowych kontaktowych.

Znajomość oznaczeń na opakowaniach soczewek kontaktowych jest konieczna. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać model idealny do naszej wady i oka. Gwarantuje to nie tylko komfort noszenia, ale i poprawę widzenia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixelpixelpixel