Czy wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych wymagają takiej samej pielęgnacji?
Podstawy pielęgnacji soczewek korekcyjnych wyglądają tak samo niezależnie od ich rodzaju. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na pielęgnację soczewek twardych, które wymienia się nawet co kilkanaście miesięcy. W ich przypadku pozbycie się z ich powierzchni wszelkich drobnoustrojów jest szczególnie ważne.
Podstawy pielęgnacji soczewek kontaktowych
W czasie noszenia soczewek kontaktowych na ich powierzchni mogą zebrać się pozostałości filmu łzowego, a także drobnoustroje – bakterie i grzyby, które mogą wywołać stany zapalne rogówki. To właśnie dlatego odpowiednia pielęgnacja soczewek za każdym razem, gdy zdejmujesz je z oka, jest tak ważna. Źle umyta soczewka może stać się przyczyną zapalenia rogówki, ale także sprawić, że obraz będzie zamazany, a sama soczewka będzie uwierać oko.
Soczewkę po zdjęciu z oka należy umyć w kilku kroplach płynu do soczewek kontaktowych, nie w wodzie. Następnie należy uzupełnić pojemnik na soczewki kontaktowe świeżym płynem i zanurzyć w nim soczewkę.
Kolejnego dnia, po założeniu soczewek, pojemnik należy opróżnić z płynu, przepłukać go w świeżym płynie i odstawić do wyschnięcia. Ważne jest również, aby maksymalnie co trzy miesiące zmieniać sam pojemnik na soczewki.
To główne zasady pielęgnacji soczewek, które dotyczą zarówno miękkich, jak i twardych soczewek. Różnią się jednak użyciem odpowiedniego płynu. Z oczywistych względów rutyna ta nie dotyczy soczewek jednorazowych. Jednodniowe soczewki kontaktowe po zdjęciu z oka należy wyrzucić. Z kolei soczewki do noszenia w trybie ciągłym nie wymagają codziennej pielęgnacji z tego powodu, że zazwyczaj się w nich również śpi. Mycie tego rodzaju soczewek następuje po czasie ustalonym przez producenta.
Płyny do soczewek kontaktowych miękkich i twardych
Soczewki miękkie można pielęgnować płynami wielofunkcyjnymi. Tym samym płynem myje się i uzupełnia pojemnik na soczewki.
Soczewki twarde zalecane są przy bardziej skomplikowanych wadach wzroku. Dzięki temu, że tworzone są z mniej elastycznego materiału, nie odkształcają się i mogą korygować wzrok na wielu płaszczyznach. Soczewki twarde często wymienia się dopiero po roku. Z tego względu wymagają nieco silniejszych środków dezynfekujących.
Do pielęgnacji soczewek twardych możesz użyć płynu wielofunkcyjnego do soczewek twardych np. Refine One Step. Innym sposobem są płyny dwustopniowe. W zestawie znajduje się oddzielny środek do czyszczenia i do przechowywania soczewek. Ponadto często załączone są tabletki enzymowe do usuwania osadów białkowych.
Jak widać, co do zasady, wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych pielęgnuje się w podobny sposób. Różnice pojawiają się podczas wyboru płynu do ich pielęgnacji. Inny jest do soczewek twardych, a inny do miękkich.