Jak często badać wzrok, gdy nosisz soczewki kontaktowe?
Gdy decydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych, podczas pierwszego badania dobieramy moc soczewek i ustalamy wadę wzroku. Potem czeka nas wizyta kontrolna, na której możemy skonsultować swoje wrażenia odnośnie ich użytkowania i ewentualnie wymienić je na inne. Jeżeli zaś jesteśmy stałymi ich użytkownikami, pamiętajmy o regularnych badaniach, by na ewentualne problemy reagować wystarczająco wcześnie.
Pogorszenie wzroku – badanie
Nosząc soczewki kontaktowe na co dzień, ale prowadząc intensywne życie, wzrok może ulec pogorszeniu. Powodami mogą być zmiana rytmu i sposobu pracy, nieodpowiednie warunki czy odstawienie ich na dłuższy czas, spowodowane np. chorobą oczu. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz zmiany, bo w dotychczasowych soczewkach korekcyjnych widzisz gorzej niż kiedyś, zgłoś się do specjalisty. Sprawdzi on, czy wada zmieniła się i, jeżeli tak, pomoże Ci dobrać nowe. Być może pogorszenie widzenia nie wynika z pogłębiającej się wady, a z choroby.
Badanie wzroku u kobiet w ciąży noszących soczewki
Niektóre kobiety w ciąży zauważają pogorszenie widzenia. Zazwyczaj powodują je hormony, które oddziałują na cały organizm, w tym także na oczy. Należy poinformować specjalistę o naszym stanie i przedyskutować z nim, czy noszenie soczewek jest dalej możliwe. Po porodzie i przywróceniu równowagi hormonalnej należy udać się na ponowne badanie, w celu sprawdzenia, jaka jest kondycja naszego wzroku.
Badanie wzroku przy zmianie soczewek
Wraz z wiekiem lub zmianą trybu życia może się okazać, że potrzebujesz innych soczewek kontaktowych. Nie próbuj wybrać ich samodzielnie na podstawie opisów na stronie producentów. To optometrysta jest w stanie, po wykonaniu badania i przeprowadzeniu wywiadu, zasugerować nowe szkła kontaktowe. Niekoniecznie musi chodzić o większą wadę, możesz potrzebować nawilżających soczewek silikonowo-hydrożelowych lub modelu bardziej elastycznego.