Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?
Najmodniejsze oprawki typu aviator, lenonki czy cat eye nie wszystkim pasują. Nie warto iść na ślepo za modą i wybierać to, co zamiast dodawać uroku będzie niepotrzebną ekstrawagancją. Dziś podpowiadamy, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, aby stały się nie tylko funkcjonalnym zabezpieczeniem przed słońcem, ale także wyrazem osobowości i stylem, który podkreśli każdą letnią stylizację.
Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy
Najważniejszym czynnikiem decydującym o dobrze dobranych oprawkach jest kształt twarzy. Wyróżnia się twarz owalną, okrągłą, kwadratową lub pociągłą i trójkątną, którą często porównuje się do serca. Każdy kształt twarzy ma inne cechy, które można podkreślić lub złagodzić za pomocą dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych. Ogólnie dąży się do harmonii, a nie przesady, dlatego przy kwadratowej twarzy unika się zbyt kanciastych oprawek.
Jednak od początku – jak określić swój kształt twarzy? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Potrzebujesz albo lustra, albo zdjęcia zrobionego en face np. do paszportu. Na zdjęciu lub na lustrze np. szminką, obrysuj swoją twarz. Następnie określ, do jakiej figury jest jej najbliżej.
Okulary przeciwsłoneczne do owalnej twarzy
Owalna twarz jest najbardziej proporcjonalna, dlatego pasują do niej wszystkie oprawki. Możesz wybierać spośród najbardziej fantazyjnych kształtów, ale pamiętaj, że nie tylko sam kształt ma znaczenie – liczy się też materiał i kolor oprawek. Na przykład, wybierając okulary przeciwsłoneczne z drewnianymi zausznikami, zyskasz nie tylko oryginalny wygląd, ale także komfort noszenia. Jeśli masz jasną karnację i włosy, warto wybrać jaśniejsze okulary, np. w odcieniach brązu, które nie będą kontrastowały zbyt mocno z Twoją cerą. Świetnym wyborem mogą być np. metalowe okulary przeciwsłoneczne z szylkretową obwódką Tommy Hilfiger.
Okulary przeciwsłoneczne – okrągła twarz
Osoby z okrągłą twarzą powinny przede wszystkim unikać lenonków czy dużych okrągłych oprawek w stylu hippie. Okrągłe rysy lepiej zrównoważą kwadratowe oprawki o mocniejszych krawędziach. Świetnym wyborem będą także okulary cat eye, które dają efekt wydłużenia i smukłości twarzy. Warto zwrócić uwagę na modele z cienkimi i delikatnymi ramkami, które nie przytłoczą wyglądu. Przykładem takich markowych okularów przeciwsłonecznych są modne i stylowe modele marki Gucci czy Fendi.
Okulary przeciwsłoneczne dla kwadratowej twarzy
Twarz kwadratowa lub pociągła o zbliżonym do prostokąta kształcie jest równie często spotykana wśród panów, jak i pań. Okulary przeciwsłoneczne dla pociągłej twarzy powinny jednocześnie łagodzić ostre rysy i optycznie nieco skrócić twarz. Dobrym wyborem będą okulary cat eye, które nieco poszerzą górną część twarzy, ale jej nie wydłużą. Wybieraj również spośród tzw. wayfarerów, które mają lekko zaokrąglone brzegi, co doda delikatności wyrazom twarzy. Przykładem są okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban Lightforce czy klasyczne modele marki Oakley.
Twarz trójkątna, w kształcie serca – jakie okulary przeciwsłoneczne?
Osoby z trójkątną twarzą mają zazwyczaj mocno zaznaczone kości policzkowe i niewielki, szpiczasty podbródek. Wybieraj więc oprawki, które zrównoważą dysproporcję pomiędzy szeroką górą a wąskim dołem. Idealne będą ponadczasowe aviatory lub oprawki o owalnym kształcie, które dają iluzję symetrii i równowagi. Wybierając modele z cienkimi i minimalistycznymi ramkami, dodasz twarzy delikatności i elegancji. Warto zainteresować się ofertą marek takich jak Tom Ford czy Calvin Klein.
Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne podkreślą mocne strony Twojej twarzy i zrównoważą dysproporcje. Każdy kształt twarzy dąży do harmonii w nieco inny sposób. Tych kilka rad, pozwoli Ci dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne, które staną się świetnym dodatkiem nie tylko na lato, ale także w codziennym życiu. Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale również zabezpieczenie dla Twoich oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę na jakość szkieł, ich filtr UV oraz certyfikaty zgodności z normami.