Jak działają progresywne soczewki kontaktowe?
Progresywne soczewki kontaktowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób starszych, które mają problemy z tzw. akomodacją oka, czyli jego nastawnością. Ludzkie oko naturalnie potrafi zmieniać kształt soczewki, przez co jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko. Z upływem lat ta umiejętność się pogarsza i konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań optycznych.
Ludzkie oko i akomodacja – jak to działa?
Naturalna soczewka w oku ludzkim ma możliwość zmiany swojego kształtu. Patrząc na przedmiot znajdujący się daleko, staje się ona bardziej wypukła, a tym samym zwiększa swoją moc i przybliża ognisko. Patrząc na daleki przedmiot, soczewka staje się bardziej płaska, a ogniskowa się oddala. Dzieje się tak dzięki pracy tzw. mięśnia rzęskowego, który odpowiada właśnie za rozluźnianie się soczewki. Od ok. 40. roku życia elastyczność naturalnej soczewki zmniejsza się, a my tracimy umiejętność skupiania ogniskowej na wybranych przez nas obiektach. Pierwsze objawy utraty zdolności akomodacji to:
- trudności z odczytaniem tekstu znajdującego się blisko oczu,
- kłopoty z utrzymaniem ostrości wzroku na danym obiekcie,
- niekomfortowa praca przy komputerze, mimo zachowania wymaganej odległości monitora od oczu.
Progresywne soczewki kontaktowe – jak to działa?
Soczewki kontaktowe multifokalne (progresywne) umożliwiają poprawę widzenia zarówno bliskiego, jak i dalekiego. Nie jest więc konieczne wymienianie szkieł co chwila. Mają zmienną moc na swojej strefie optycznej, dzięki czemu dopasowują się do danej sytuacji. Są dopasowywane indywidualnie do wady wzroku pacjenta, przez co zapewniają wyjątkowy komfort noszenia. Wyróżniamy kilka rodzajów soczewek progresywnych:
- asferyczne – gdzie środkowa część przeznaczona jest do widzenia bliskiego, a zewnętrza do dalekiego,
- koncentryczne – kręgi do widzenia bliskiego i dalekiego umieszczone są naprzemiennie na całej powierzchni soczewki,
- dwuogniskowe – gdzie górna część przeznaczona jest do widzenia dalekiego, a dolna do bliskiego.
Oko uczy się wybierać odpowiednią ogniskową i zapewniać maksymalnie ostre widzenie przy każdym rodzaju soczewki. Trwa to około kilku dni. Takie właśnie soczewki oferuje na przykład Cooper Vision.
Progresywne soczewki kontaktowe to rozwiązanie wygodne i komfortowe dla oka. Choć przyzwyczajenie się oka do zmiany sposobu ogniskowania zajmuje kilka dni, to z pewnością warto je wypróbować. Gwarantują taką samą zdolność widzenia, jak oko młodego człowieka, a są o wiele wygodniejsze od okularów i umożliwiają prowadzenie tak samo aktywnego trybu życia, jak wcześniej.