Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Najczęściej wymienianymi wadami wzroku jest krótkowzroczność lub nadwzroczność. W wielu przypadkach tym wadom jednak towarzyszy jeszcze jedna – astygmatyzm, który powoduje zamazanie obrazu zarówno położonego blisko, jak i daleko. Co to jest astygmatyzm i jakie wyróżnia się jego rodzaje? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.
Astygmatyzm – co to jest i jakie są jego objawy?
Astygmatyzm jest jedną z wad wzroku, którą diagnozuje się podczas rutynowych badań wzroku u okulisty bądź optometrysty. Powoduje zaburzenia widzenia przedmiotów zarówno położonych blisko, jak i daleko. Osoba z astygmatyzmem ma problem z widzeniem prostych linii i wyraźnych krawędzi. Aby widzieć wyraźniej, mruży oczy. Ponadto może odczuwać bóle głowy i trudności w dłuższym skupieniu wzroku na jednym przedmiocie. Astygmatyzm objawy ma dość charakterystyczne, dlatego przy ich odczuwaniu koniecznie umów się na wizytę do okulisty.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Przyczyną astygmatyzmu najczęściej jest nieprawidłowa budowa rogówki, o wiele rzadziej soczewki. Rogówka zamiast sferycznego kształtu ma nieco wydłużony kształt, co powoduje, różne załamywanie światła w płaszczyznach poziomych i pionowych. Światło nie jest skupiane w jednym punkcie na siatkówce. Zazwyczaj osoby z astygmatyzmem mają kilka punktów skupienia światła, przez co obraz jest nieostry.
Istnieje kilka rodzajów astygmatyzmu. Wyróżnia się je ze względu na występowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności na różnych płaszczyznach:
- Astygmatyzm niezłożony – występuje, gdy tylko na jednej płaszczyźnie jest nadwzroczność lub krótkowzroczność,
- Astygmatyzm złożony – występuje, gdy na obu płaszczyznach jest nadwzroczność lub krótkowzroczność o różnej mocy,
- Astygmatyzm mieszany – występuje, gdy na jednej płaszczyźnie istnieje nadwzroczność, a na drugiej krótkowzroczność.
Astygmatyzm rozróżnia się także ze względu na moc skupiania światła na obu płaszczyznach: pionowej i poziomej:
- Astygmatyzm prosty – gdy oko mocniej skupia światło w płaszczyźnie pionowej,
- Astygmatyzm odwrotny – gdy oko mocniej skupia światło w płaszczyźnie poziomej,
- Astygmatyzm nieregularny – gdy na jednej płaszczyźnie występują punkty o różnej sile skupienia światła. Ten rodzaj astygmatyzmu można skorygować jedynie za pomocą soczewek kontaktowych.
Astygmatyzm – okulary czy soczewki? Jak go skorygować?
Astygmatyzm można skorygować za pomocą okularów korekcyjnych, soczewek lub podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku. W przypadku dwóch pierwszych metod wymagane są jednak specjalne soczewki. Astygmatyzm bowiem wymaga niekiedy szkieł, które w różnych miejscach mają inną moc. W przypadku soczewek kontaktowych najpopularniejsze soczewki sferyczne pomagają korygować krótkowzroczność i nadwzroczność. W sytuacji występowania astygmatyzmu większego niż 0,5 dioptrii należy zastosować soczewki toryczne. Odpowiednią moc okularów i soczewek kontaktowych dobierze lekarz okulista bądź optometrysta (o tym, jak dobrać soczewki dla osób z astygmatyzmem, przeczytasz w naszym wpisie).
W sklepie Twoje soczewki dostępne są soczewki Cooper Vision, wśród których znajdziesz produkty korygujące astygmatyzm. Możesz wybrać soczewki zarówno jednodniowe, dwutygodniowe, jak i miesięczne. Wśród soczewek Acuvue również znajdują się produkty specjalnie dostosowane do wymagań osób z astygmatyzmem.
Astygmatyzm jak każdą inną wadę wzroku można skorygować. Dzięki temu odzyskasz ostrość widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Sposób korekcji wzroku zależy już wyłącznie od Twoich preferencji.