Plusy i minusy miesięcznych soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe miesięczne są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wraz z postępem technologicznym większość ich wad została wyeliminowana – są delikatne, odporne i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i docierania tlenu do powierzchni oka. Jednak jak każde rozwiązanie, mają także swoje minusy. Dla kogo miesięczne soczewki będą idealnym wyborem, a kto powinien się przed nimi wystrzegać?
Miesięczne soczewki kontaktowe – plusy
Soczewki kontaktowe miesięczne są z pewnością prostsze w obsłudze i mogą być stosowane nawet przez niedoświadczone osoby. Są grubsze, a ich aplikacja nie stanowi takiego problemu, jak w przypadku soczewek jednodniowych. Dużą zaletą jest także cena. Przeliczając koszt na dzień noszenia, są one o tańsze. Komplet wystarcza nawet na 30 dni użytkowania – jedno opakowanie soczewek może więc wystarczyć nawet na pół roku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu każdy pacjent z pewnością znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Choć nie jest to regułą, w niektórych soczewkach miesięcznych można nawet spać, co jeszcze nie tak dawno temu było nie do pomyślenia i jest w dalszym ciągu niepraktykowane w przypadku wersji jednodniowych.
Minusy soczewek miesięcznych
Tego typu soczewki kontaktowe mają jednak także swoje minusy. Ich pielęgnacja jest o wiele bardziej wymagająca. Po wyjęciu konieczna jest dezynfekcja za pomocą pielęgnacyjnego płynu do soczewek kontaktowych i umieszczenie ich w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, aby nie uległy uszkodzeniu. Oznacza to, że poza kosztem zakupu samych soczewek musimy dodatkowo wyposażyć się w akcesoria do pielęgnacji. Niedopilnowanie usunięcia nagromadzonych osadów i drobnoustrojów będzie skutkowało znacznymi problemami zdrowotnymi – zaczerwienieniem oczu i ich podrażnieniem, a nawet infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Do wad miesięcznych soczewek należy także zaliczyć:
-
znacznie dłuższy czas, który należy poświęcić na pielęgnację soczewek,
-
niemożliwość stosowania rozwiązania w przypadku uprawiania niektórych aktywności fizycznych,
-
większe straty pieniężne w przypadku uszkodzenia soczewek w trakcie ich noszenia.
Soczewki miesięczne nie powinny być stosowane przez osoby, które nie są w stanie poświęcić im odpowiednio długiego czasu pielęgnacji. Jeśli więc mamy problem z dopilnowaniem higieny, lepiej sprawdzą się kontakty jednodniowe, które wystarczy wyjąć każdego dnia z nowego opakowania i założyć. Modele miesięczne nie powinny być także stosowane przez osoby uprawiające sporty – szczególnie wodne. W przypadku uszkodzenia takiej soczewki, trzeba ją zwyczajnie wyrzucić – bez względu na to, że została dopiero co wyjęta z opakowania. W przypadku soczewek jednodniowych bez żalu możemy je wyjąć i wyrzucić po treningu.
Soczewki kontaktowe miesięczne to z pewnością rozwiązanie wygodne, które może być z powodzeniem stosowane przez większość osób noszących kontakty. Przestrzegając kilku zasad, w tym głównie higieny, możemy cieszyć się nimi przez całe 30 dni, które gwarantuje nam producent. Jedynie w pewnych przypadkach lepiej będzie wybrać wersje jednodniowe.