Zawartość wody w soczewkach – jakie ma znaczenie?
Przy wyborze najlepszych dla siebie soczewek kontaktowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale także na tlenoprzepuszczalność i zawartość wody. Na rynku możesz znaleźć soczewki zarówno z wysoką, jak i niską zawartością wody. Co jednak oznacza ten parametr i jak wpływa na ich użytkowanie? Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby borykające się z zespołem suchego oka lub zespołem zmęczenia soczewkami.
Soczewki korekcyjne wysoko i nisko uwodnione
Ilość wody w soczewkach korekcyjnych nierozerwalnie wiąże się z rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Niestety wśród dostępnych rozwiązań oferowanych przez producentów zazwyczaj ilość wody maleje w stosunku do powiększającej się ilości przepuszczanego tlenu. Oba parametry są niezwykle istotne dla zachowania zdrowia rogówki.
W latach 80. i 90. XX wieku wśród producentów i użytkowników królowały soczewki hydrożelowe. Wykonane były z materiału, który doskonale wiązał wodę. Jej zawartość średnio wynosiła aż 60–70% co jest bardzo wysokim wynikiem. Niestety materiał ten przepuszczał jedynie ok. 20 Dk/t tlenu, co dla zachowania wysokiego komfortu podczas całodziennego noszenia soczewek było niewystarczające.
Dziś soczewki wykonywane są z materiału silikonowo-hydrożelowego. Dodatek silikonu znacznie obniżył jednak ilość zawartej w nich wody do średnio 30%. Plusem jednak jest wysoka przepuszczalność tlenu wynosząca nawet 160 Dk/t.
Oba czynniki są niezwykle istotne, szczególnie w najpopularniejszych i najchętniej wybieranych miesięcznych soczewkach kontaktowych. Czy istnieją więc soczewki, które znajdują się w złotym środku i odnajdują balans pomiędzy zawartością wody a przepuszczalnością tlenu? Na szczęście takie rozwiązanie oferuje firma Cooper Vision. Soczewki Biofinity charakteryzują się zawartością wody na poziomie nawet 48% przy przepuszczalności tlenu 160 Dk/t. Nic więc dziwnego, że są jednymi z najczęściej wybieranych soczewek.
Konkurencja na rynku soczewek jest jednak duża i nie warto zapominać o innych czołowych markach. Przykładem mogą być soczewki kontaktowe Bausch+Lomb. Ich parametry są bardzo podobne. Zawartość wody jest na poziomie 46% przy przepuszczalności tlenu 163 Dk/t.
Zawartość wody w soczewkach kontaktowych, a komfort noszenia
Duża zawartość wody w soczewkach korekcyjnych wpływa na ich strukturę. Są miękkie i elastyczne, dzięki czemu mniej wyczuwasz je na oku. Ponadto nie wysychają tak szybko, więc po całym dniu nie masz uczucia obcego ciała w oku. U użytkowników soczewek wysoko uwodnionych rzadziej obserwuje się tzw. syndrom zmęczenia soczewkami. Tego typu soczewki z pewnością docenią też osoby z zespołem suchego oka czy cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek.
Niestety im większa elastyczność materiału, tym mogą być trudniejsze w założeniu. Do tego wspomniana mniejsza przepuszczalność tlenu gorzej działa na stan i zdrowie rogówki. Dlatego balans pomiędzy tymi dwoma parametrami jest najlepszym rozwiązaniem.
Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne powinny zawierać odpowiednią ilość wody. Dzięki temu nie wysychają na oku i nie powodują podrażnień. Modele o najwyższym stopniu nawodnienia polecane są szczególnie osobom z alergią i zespołem suchego oka.