Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki tryb noszenia soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie odpowiedni?

2020-07-07
Jaki tryb noszenia soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie odpowiedni?

Dla wielu osób soczewki kontaktowe są najlepszą alternatywą dla okularów - zdecydowanie bardziej wygodną, na przykład podczas uprawiania sportu. W ilości wariantów soczewek, jakie dostępne są na rynku, można się pogubić. Jeśli nie wiesz, jaki tryb ich noszenia będzie dla Ciebie najlepszy i co wziąć pod uwagę, wybierając pierwsze soczewki kontaktowe, zajrzyj koniecznie do naszego krótkiego poradnika!

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają w nieskrępowany sposób uprawiać sport czy tańczyć, bez konieczności wybierania między pełnym spektrum widoczności a dobrą zabawą i wynikami (więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu). Wiele osób chwali je sobie także latem - można je łączyć z dowolnymi okularami przeciwsłonecznymi bez konieczności zamawiania specjalnych, przyciemnianych okularów korekcyjnych. Do zalet soczewek należy zaliczyć także względy estetyczne - nie wszyscy przepadają za noszeniem „ramki” wokół oczu czy za robieniem makijażu „pod okulary”. Wśród dostępnych na rynku soczewek kontaktowych wyróżnia się podział ze względu na materiał (soczewki twarde lub miękkie), a także ze względu na tryb noszenia. Jak dobrać ten właściwy do swojego stylu życia? Co wziąć pod uwagę, wybierając pierwsze soczewki kontaktowe? Oto podpowiedzi.

Higienicznie i bezproblemowo - soczewki kontaktowe jednodniowe

Soczewki jednodniowe są jednorazowego użytku - po zdjęciu z oka trzeba je wyrzucić.  To oznacza, że nie trzeba się martwić ich pielęgnacją. Polecane są osobom, które debiutują w świecie soczewek korekcyjnych, mają skłonność do alergii czy po prostu wrażliwe oczy. Godne polecenia są soczewki Dailies Total 1, o których bez trudu zapomnisz, że masz je na sobie.

Z przerwami lub non stop - soczewki kontaktowe dwutygodniowe

Soczewki korekcyjne dwutygodniowe nosi się przez 14 dni z przerwami na oczyszczenie soczewek. W pewnych sytuacjach można nosić je w sposób ciągły (przez 7 dni i 7 nocy- po konsultacji ze specjalistą), ale większość soczewek dwutygodniowych należy zdejmować na noc, a po 14 dniach wyrzucić otwarte opakowanie, bez względu na częstotliwość ich używania. Warto wybrać soczewki Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, które mają filtry UV.

Najpopularniejsze - soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewki kontaktowe miesięczne, podobnie jak dwutygodniowe, są soczewkami wielokrotnego użytku. Jakie są plusy i minusy miesięcznych soczewek kontaktowych? Mogą być noszone przez 30 dni od otwarcia opakowania, co jest wygodne, ale wymaga uważnej, codziennej pielęgnacji i usuwania zbierających się na ich powierzchni zanieczyszczeń za pomocą specjalnego płynu do soczewek. Wśród tego typu soczewek dużą popularnością cieszą się soczewki Bausch & Lomb Ultra. Zapewniają dopływ tlenu do oczu i ostrość widzenia.

Tryb trzymiesięczny, czyli soczewki kwartalne

Soczewki kontaktowe kwartalne przeznaczone są dla osób, które nie chcą myśleć o ich wymianie częściej niż raz na 90 dni. Długi okres użytkowania tego rodzaju soczewek wiąże się z koniecznością używania specjalnego płynu do ich pielęgnacji w ciągu nocy. Do tej grupy można zaliczyć między innymi soczewki ColourVue 3 Tones.

Dla długodystansowców - soczewki roczne

Soczewki roczne przeznaczone są do noszenia przez okres 12 miesięcy, wyłącznie w trybie dziennym. Najczęściej stosuje się je wtedy, gdy nie jest możliwe zastosowanie soczewek korekcyjnych o krótszym okresie przydatności. Wymagają używania specjalistycznego płynu czyszcząco-dezynfekującego. Przez rok możesz nosić soczewki Cooper Vision Proclear Sphere.
Zastanów się, jaki tryb noszenia i rodzaj soczewek kontaktowych najbardziej odpowiada Twojemu stylowi życia oraz preferencjom. Mamy nadzieję, że nasz poradnik podsunął Ci kilka ciekawych rozwiązań do przetestowania, dzięki którym nasz artykuł o sygnałach, że poszukiwanie soczewek jeszcze się dla Ciebie nie skończyło, ominiesz bez wahania!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixelpixelpixel